Czym jest Ajurweda?
Ajurweda czyli wiedza o życiu
Ajurweda jest uważana za jedną z najstarszych nauk medycznych świata, liczy sobie ponad pięć tysięcy lat i wywodzi się z Indii. System ten nie tylko leczy chorych, ale także pomaga zdrowym, sugerując zindywidualizowaną dietę, styl życia, stosowanie się do naturalnych rytmów przyrody, ćwiczenia, techniki oddechowe oraz wiele innych prostych i naturalnych sposobów.
Ajurweda uznaje, że każda osoba jest wyjątkowa i oferuje jej indywidualne podejście do zdrowia.
Zgodnie z definicją postrzega ona zdrowie jako coś więcej niż brak choroby. Zdrowie z perspektywy ajurwedy jest rozpatrywane w czterech płaszczyznach: ciała, umysłu, zmysłów i duszy.
Dziś wiedza ta staje się coraz bardziej popularna, ponieważ jest uniwersalna, prosta i skuteczna.
Ułatwia poznanie i zrozumienie swoich mocnych i słabych stron. Pokazuje jak przy pomocy diety i stylu życia osiągnąć balans.
Uczy jak korzystać z tej wiedzy na co dzień, by życie stało się prostsze.
Pozwala zrozumieć swój potencjał i predyspozycje.
Dlaczego Twoje zdrowie jest wyjątkowe?
Każda osoba ma swoją unikatową konstytucję, która jest dla niej specyficzna, a odejście od właściwej dla siebie równowagi może prowadzić do rozwinięcia się chorób. Dlatego też nie ma uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich.
Wczesne oznaki braku równowagi jakie odbieramy z ciała czy umysłu pomagają nam zauważyć, że odeszliśmy od swojego naturalnego balansu.
Wówczas powinniśmy skorygować dietę, codzienne nawyki czy przez jakiś czas stosować wspierająco leki ziołowe i zabiegi ajurwedyjskie, aby uniknąć w przyszłości poważniejszych schorzeń.
Spójrz na siebie oczami ajurwedy
Ajurweda przedstawia koncepcję pięciu elementów, która opisuje cały fizyczny świat – w tym człowieka.
Zrozumienie natury pięciu elementów jest kluczem do zrozumienia ajurwedy i wzajemnego powiązania człowieka i jego otoczenia. Nie należy tych pojęć traktować dosłownie, lecz raczej jako wzorce energetyczne o charakterystycznych cechach.
Te pięć elementów to: przestrzeń, powietrze, ogień, woda i ziemia.
Pomyśl jakie cechy ma każdy z tych elementów.
Podstawowa koncepcja ajurwedy
Te pięć elementów łączy się w różnych proporcjach, aby stworzyć tzw. dosze, czyli biologiczne energie człowieka określające jego konstytucję psychofizyczną.
W ajurwedzie istnieją trzy podstawowe typy konstytucji (dosze) – vata, pitta, kapha.
Vata
połączenie przestrzeni i powietrza
Pitta
połączenie ognia i wody
Kapha
połączenie wody i ziemi
Jest to w ajurwedzie jedna z ważniejszych koncepcji.
Wszystkie aspekty takie jak: dietetyka, diagnostyka, profilaktyka, leczenie, aktywność fizyczna odnoszą się odpowiednio do dosz.
Brak równowagi dosz jest przyczyną wielu zaburzeń i chorób.
Cele ajurwedy
Utrzymanie zdrowia zdrowych
Ajurweda skupia się na określonej diecie, higienie życia codziennego, ćwiczeniach i technikach relaksacyjnych. Przestrzeganie tych zaleceń umożliwia zdrowej osobie utrzymanie zdrowia i wydłużenie życia.
Leczenie chorych
Ajurweda opisuje różne choroby, ich przyczyny, diagnostykę, środki zaradcze i terapie mające na celu uzdrowienie i zapobieganie nawrotom choroby.